Με πέντε (5) μετάλλια, πολλές εμπειρίες και διακρίσεις στις αποσκευές τους, επέστρεψαν στην πόλη μας οι Λαρισαίοι αθλητές Τεχνικής Κολύμβησης των συλλόγων ΑΟ Λαρισαϊκός – Τιτάνες και Ναυταθλητικής Ένωσης Λάρισας (ΝΕΛ), μετά τη συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών, που διεξήχθει απο 13 έως 16 Ιουλίου στο Δημοτικό κολυμβητήριο Χαϊδαρίου, στην Αθήνα.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους, υπό τις οδηγίες των προπονητών του ΑΟ Λαρισαϊκός – Τιτάνες, Παναγιώτη Παπαδημητρούλα και Κωνσταντίνας Ζαχείλα, πρώην αθλητών Τεχνικής Κολύμβησης και εκπροσώπων επί σειρά ετών του λαρισινού υγρού στίβου.

Οι αθλητές που συμμετείχαν στην αποστολή είναι οι Κρατσαγκώνης Βασίλειος, Κρατσαγκώνης Κων/νος, Φρέτζιου Αναστασία – Σταυρούλα, Καρατσιβή Αθανασία, Νισυρίου Αικατερίνη – Ιωάννα και Ζαχείλας Χαράλαμπος για λογαριασμό του ΑΟ Λαρισαϊκός – Τιτάνες και Βλάχος Νικόλαος, Λάππας Γεώργιος, Μότσια Αρετή και Κόρακας Στέφανος γα λογαριασμό της ΝΕΛ.

Αναλυτικά, τα μετάλλια, οι επιτυχίες και οι κατατάξεις των αθλητών:

Καρατσιβή Αθανασία
Αργυρό μετάλλιο στα 1500μ επιφάνεια Κορασίδων
Αργυρό μετάλλιο στα 400μ επιφάνεια Κορασίδων
Χάλκινο μετάλλιο στα 800μ επιφάνεια Κορασίδων
6η θέση στα 200μ επιφάνεια Κορασίδων

Κόρακας Στέφανος
Αργυρό μετάλλιο στα 50μ επιφάνεια Παμπαίδων Α
Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ επιφάνεια Παμπαίδων Α
4η θέση στα 200μ επιφάνεια Παμπαίδων Α

Μότσια Αρετή
4η θέση στα 200μ επιφάνεια Παγκορασίδων Α
4η θέση στα 400μ επιφάνεια Παγκορασίδων Α
5η θέση στα 100μ επιφάνεια Παγκορασίδων Α
5η θέση στα 50μ επιφάνεια Παγκορασίδων Α

Φρέτζιου Αναστασία
7η θέση στα 400μ διπλά πέδιλα Νεανίδων
12η θέση στα 100μ διπλά πέδιλα Νεανίδων
9η θέση στα 200μ διπλά πέδιλα Νεανίδων
8η θέση στα 50μ διπλά πέδιλα Νεανίδων

Λάππας Γεώργιος
8η θέση στα 100μ διπλά πέδιλα Νέων
9η θέση στα 50μ άπνοη Νέων
12η θέση στα 50μ επιφάνεια Νέων
4η θέση στα 200μ διπλά πέδιλα Νέων

Κρατσαγκώνης Β.
9η θέση στα 400μ διπλά πέδιλα Νέων
21η θέση στα 100μ διπλά πέδιλα Νέων
9η θέση στα 200μ διπλά πέδιλα Νέων
20η θέση στα 50μ διπλά πέδιλα Νέων

Κρατσαγκώνης Κ.
8η θέση στα 400μ διπλά πέδιλα Νέων
22η θέση στα 100μ διπλά πέδιλα Νέων
10η θέση στα 200μ διπλά πέδιλα Νέων
22η θέση στα 50μ διπλά πέδιλα Νέων

Νισυρίου Αικατερίνη
16η θέση στα 50μ άπνοη Κορασίδων
15η θέση στα 50μ επιφάνεια Κορασίδων
19η θέση στα 100μ επιφάνεια Κορασίδων
14η θέση στα 200μ επιφάνεια Κορασίδων

Βλάχος Νικόλαος
7η θέση στα 400μ διπλά πέδιλα Ανδρών
8η θέση στα 200μ διπλά πέδιλα Ανδρών

Ζαχείλας Χαράλαμπος
15η θέση στα 50μ επιφάνεια Παίδων
19η θέση στα 50μ διπλά πέδιλα Παίδων

Επίσης, από 13 έως 16 Ιουλίου διεξήχθει στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων & Εφήβων – Νεανίδων Κλασσικής Κολύμβησης. Στη διοργάνωση αυτή ο σύλλογός μας εκπροσωπήθηκε από δύο αθλητές, υπό τις οδηγίες του προπονητή Φώτη Γεωργίου: τον Ρήγα Κωνσταντίνο (50μ-100μ-200μ πεταλούδα) και την Καρανίκα Ευφροσύνη (50μ-100μ-200μ ύπτιο). Οι εμφανίσεις τους ήταν πολύ ικανοποιητικές.

Το ΔΣ του συλλόγου ευχαριστεί όλους για το ήθος και την αγωνιστικότητα που επέδειξαν, εκφράζει τα συγχαρητήριά του σε αθλητές και προπονητές και εύχεται κάθε επιτυχία για το μέλλον!